Cake/ Bakery Item Selling Price Calculators and Guidelines

Cake Cost/Baking Sell Price Calculator Tool
Translate this page in your preferred language:

How to price Cakes or any Baked Items?

To price a cake/ baked items or to identify its selling prices, you need mainly three components in your calculations: ingredients, overhead, and labor

Overhead Cost: Costs of electricity, gas, rented equipments if any, any services you used for the purpose etc all comes under overhead cost.

Labor Cost: The hourly rate of your time or your employees time and time taken the finish the product from preparation till its delivery. 

Ingredients/ Raw Material Cost: All the ingredients cost for your recipe, packaging, decoration items like confetti, toppers, dowels etc. will come under ingredients cost.

How to develop pricing strategy?

Its depends on the products, for e.g for any baked items like cookies, biscuits, breads you can mainly remember about the three basics we mentioned above:

Certain additional costs mentioned below can be treated as separately or considered as part of the above components.

Customized Decor Cost: Cost for customised theme decor like cake toppers, cupcake toothpick toppers etc. can be considered additional as a separate component or you can consider it as part of the ingredients.

Delivery Cost: Cost for delivery in India typically is 12-14 locally (as of 2022), you can calculate the same depending on your area and add that as a separate component or you can consider it as part of the overhead cost

Rent of Decor Equipments Cost: Cost for any rental equipments like display stands,  cake stands, or equipments require for to arrange dessert table or related decor along with its rent and delivery charges can be considered as a separate component or you can include it under overhead cost

In any case keeping the communication transparent is a key to create a trust with your customers.

Calculators

Note: Prices does not include any additional costs and taxes.

If you are beginner or intermediate you can use Method#1.  

Provide your Ingredients/ Raw Material cost considering all the decoration items and it will provide you with possible selling prices. Calculator considers your overhead/ Labour cost and profit.


Calculation Method #1

Sell Price


If you are pro designer then you can use Method#2 with your hourly rate. Please enter the values sequentially. 

Calculation Method #2


Sell Price

If you want to calculate the cost in details, please use below calculator.

Advance Calculation Method #3

Click here to use Advance Calculator with all details




Post a Comment

Previous Post Next Post